Dobrý nebo špatný copywriter

Jaký je rozdíl mezi dobrým a špatným copywriterem? Jednoduše řečeno, ten první zaujme. Na rozdíl od toho druhého.

Dobrý copywriter

Na první pohled se jedná o jednoduchou poučku. Bohužel taková poučka je sice úderná, ale také dost vágní a ve své podstatě nicneříkající. Samozřejmě, že dobrý copywriter musí zaujmout, ale právě cesta k tomu, bývá často chápána špatně. Hranice mezi dobrým návykem a zlozvykem může být neostrá.

Jednoduchý nebo zjednodušující text?

První příklad nepochopení, jak má vypadat dobrý text, je právě rozdíl mezi jednoduchým a zjednodušujícím. Jednoduchý text je psán tak, aby zaujal čtenáře, nezdržel ho a přesto obsahoval všechny důležité informace. Zjednodušující text může zaujmout, může i určitý čas čtenáře bavit, ale po přečtení čtenář zjistí, že se nedozvěděl, co potřeboval. Texty musí mít alespoň základní informační hodnotu. Jakmile dokáže copywriter zaujmout čtenáře, ale nedá mu za jeho zájem žádnou protihodnotu v podobě informací, je to špatně.

Čeština není angličtina

To, co funguje v angličtině nemusí vůbec fungovat v češtině. Nechci se zde pohoršovat nad zbytečnými anglicismy případně nad používáním anglických frází (Mějte hezký den). Na anglicky psaných webech lze najít mnoho dobrých rad. Tyto rady však často fungují pouze v angličtině, případně se musí převést do češtiny s citem. Pokud copywriterovi chybí cit a schopnost rozpoznat jazykové odlišnosti, vznikne z toho paskvil. Dobrý copywriter se samozřejmě inspiruje vývojem copywritingu v zahraničí, ale nové postupy a metody nepřebírá bezmyšlenkovitě.

Amatérská slova

Jedním ze základních znaků špatného copywritera je používání slov jako jsou „což, neboť, tudíž“. Jakmile uvidíte v textu, že copywriter používá taková slova, raději se od něho držte dál. Věty typu „Naši nabídku byste měli využít, neboť je dobrá, což je skvělé a vy tudíž vyděláte.“ jsou jasným znakem amatérismu. Texty na web od takového copywritera mají takřka nulovou hodnotu.

Označeno s: ,
Označeno v Texty pro web

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*